Tarsus Şehir Tiyatrosu, Yeni Sezonda ‘Ezop’ ve ‘Çirkin’i Sahneledi (Anka Haber Ajansı)

Tarsus Şehir Tiyatrosu, Yeni Sezonda ‘Ezop’ ve ‘Çirkin’i Sahneledi (Anka Haber Ajansı)

T

Tarsus Şehir Tiyatrosu, bu hafta ‘Ezop’ ve ‘Çirkin’ oyunlarını tiyatroseverlerle buluşturdu.

Her ay yayınlanan etkinlik takvimine göre sahne alan Tarsus Şehir Tiyatrosu, bu hafta Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Çirkin’i, Amerikan Koleji’nde ise ‘Ezop’u sahneledi. Reji ve dramaturjisini Nihat Çapar’ın yaptığı oyunlar, tiyatroseverlerden beğeni topladı.  

 

İzlemeye gelen herkese teşekkür eden Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, “Oyuncularımıza çok teşekkür ediyorum, onları yıllardır tanıyorum. Hikayelerini çok güzel yazıyorlar. Türkiye’deki en iyi ödülleri topladılar. Tarsus’u sanat kenti yapma yolunda Tarsus Şehir Tiyatromuz sizlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Kentimizde özellikle sanat ve sanatçıya destek verdiğimiz etkinliklerimiz ile Tarsus’u daha yaşanılabilir bir kent yapmak için çalışıyoruz. Tüm sanatsever misafirlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Oyunların yoğun bir ilgiyle izlenildiğini söyleyerek sözlerine başlayan Nihat Çapar da şunları söyledi:

“Tarsus Şehir Tiyatrosu ‘Çirkin’ isimli yeni sezon oyunumuz, dün Mersin Yenişehir Belediyesi’ndeydi. İki katlı bir salon. Balkonla birlikte yine doluydu. Düşünün ki Tarsus Şehir Tiyatrosu Mersin’e gidiyor, Eskişehir’e gidiyor; Ankara, İstanbul’a ve kapalı gişe oynuyor. Burada sanırım yapılan işin niteliği her sektörde olduğu gibi sanat sektöründe de bu kulvarda önünüzde gitmeye devam ediyor. Fakat yerel yönetimlerin sanat ekiplerine ne denli destek verdiğini biz buralarda anlıyoruz. Eskişehir’e gidince böyle bir kalabalık görüyorsunuz. Onlar, sadece Tarsus Şehir Tiyatrosu’nu duydukları için geliyorlar. Ankara’ya gidiyorsunuz, böyle bir kalabalık. Ve bu, Sayın Başkan’ımız sayesinde, yerel yönetimin idarecilerinin bize verdiği destek sayesinde sağlanıyor.” 

Tarsus’a Kültür Merkezi’nin kazandırılacağının da müjdesini veren Çapar, şöyle konuştu:

“GELİN KENDİNİZİ GÖRÜN, GELİN SİZDEN OLMAYANLARI GÖRÜN AMA BU OYUNU SEYREDİN”

Oyunun konusunun çok iyi bir şekilde anlatıldığını vurgulayan Türk Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Ali Düşenkalkar, “Çirkin adlı oyun günümüzün yüzsüzlüğünü, o bireylerin çok yüzlülüğünü ya da hepimizin yüzsüzlüğünün dik alasını arkadaşlar ve yönetmenimiz Nihat Çapar çok güzel ve basit bir yolla anlatmayı seçmiş. Çok hoş bir teknikte var. Hiç fazla bir şey yapmaya gerek duymadan yalın bir anlatımla bizim yüzümüzü kendi yüzlerimizi vuruyor adeta. Gelin kendinizi görün, gelin sizden olmayanları görün ama bu oyunu seyredin.” diyerek herkesi izlemeye davet etti.

“29 EKİM’DE TARSUS ÖZGÜRLÜĞÜNE YENİDEN KAVUŞACAK”

“Buradaki temel unsurlardan bir tanesi, oyunlarınızı oynamanız ve seyirciyle buluşturmanız. Tarsus, maalesef 8 yıl gibi bir sürede Kültür Merkezi’ni kaybetti. Ve o kapısına kilit vurulan hepinizin zaman zaman bildiği, belki o 8 yılı şöyle özetlemek gerekirse, 7-8 yaşında müsamere için orayı kullanan bir çocuğun artık 17’li yaşlarına geldiğinde bunun acısını daha çok çektiği bir Kültür Merkezi’ydi. Sayın Başkan’ımız, haftada birkaç gün Ankara’ya giderek Kültür Merkezi’ni Tarsus’a kazandırdı. Eğer ki Haluk Bozdoğan bunu yapmasaydı emin olun belki de orası âtıl vaziyette öylece kaderine terk edilmiş bir şekilde duracaktı. 29 Ekim günü yepyeni bir yüzüyle Kültür Merkezi’mizin, Sayın Başkan’ımız tarafından açılışı gerçekleştirilecek. Tarsus özgürlüğüne yeniden kavuşacak ve bu müthiş kalabalıklar çocuklarımız, gençlerimiz hep birlikte Tarsus’ta büyük tiyatrolar izlemeye, büyük konserler izlemeye ve Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun yeni yapımlarını izlemeye devam edecek.”

 

Previous Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun “Çirkin” Oyununun Galası Gerçekleştirildi (TELE1)

Bağlar Mahallesi, Mavi Bulvar Üzeri

Dr. Turgut Erkutlu Bilim Eğitim Sanat Kültür Akademisi – Tarsus

Aylık Oyun Programı Bülteni

Her ay yayınlanacak oyun programlarından ilk önce haberiniz olsun.